KALIP KİMYASALLARI

Kalıp Yapışkanı

Serigrafi kalıplarına ipek yapıştırma amaçlı üretilmiş olan çift karışımlı kimyasal dayanım ve mukavemeti yüksek mükemmel bir yapıştırıcıdır.

Kalıp Temizleyici Jel

Serigrafi kalıplarındaki emisyonu sökmek için kullanılan bir jeldir. Kullanımı temizlenecek kalıbın üzerine spatula ile çekilerek gözeneklerin açılması beklenir. Tahriş edici özelliği az olmasına karşın eldiven takılması tavsiye edilir, jel uygulaması yapıldıktan sonra takriben gözeneklerin açılması 10 dk yı bulur. Tazyikli su ile yıkanır.

Gölge Silici Pasta

Baskıdan sonra özellikle çift karışımlı mürekkeplerde ipek üzerinde mürekkep gölgeleri kalır.  Bu gölgeleri gidermek için gölge silici pasta kullanmak gerekir. Bu pastanın kullanımı şablonu suyla ıslatarak daha sonradan gölge silici pastayı spatula ile ipeğe yedirme işlemidir.  Bunun süresi 5 dk ile sınırlıdır. 5 dk yı aşan işlemlerde ipekte deformasyon olacağından bu süre kısıtlı tutulmuştur. Gölge silici pastayı kesinlikle fazla solumak zararlıdır. kesinlikle eldiven takılması gereklidir. Cildi tahriş edici özelliği vardır. Eğer  cilde temas ederse bol suyla yıkanmalıdır.

Emisyon Sökücü

Serigrafi kalıplarındaki emisyonu sökmek için kullanılan bir sıvıdır. Kullanımı temizlenecek kalıbın üzerine bez ile sürülerek gözeneklerin açılması beklenir. Tahriş edici özelliği az olmasına karşın eldiven takılması tavsiye edilir, sıvı uygulaması yapıldıktan sonra takriben gözeneklerin açılması 10 dk yı bulur. Tazyikli su ile yıkanır. Toz halinde 100 gramlık paketlerde veya 1 kiloluk ambalajları mevcuttur. Sıvının hazırlanması 5 lt sıcak suya 100 gr emisyon sökücü toz halindedir. Eriyik haline gelene kadar karıştırılır.

Emisyon Sertleştirici

Serigrafi şablonları hazırlandıktan sonra kalıbın içine ve dışına bu sertleştiriciden sürülür ve tekrar pozlamaya verilir.

Tekstil Emisyonu Blue

Suya dayanıklı bir serigrafi emisyonudur. Su içeren mürekkepler ile özellikle su esaslı tekstil mürekkeplerinde yapılan baskılarda kullanılır. Kalın sürülebilen kıvamlı yüksek viskosteli bir şablon emisyonudur. Ara kurutma yapmadan da kullanılabilir. Diazoludur. Emisyondan ayrıca verilen diazo toz veya sıcak suyla eriyik haline getirilerek eriyinceye kadar karıştırılır, en az 3-4 saat dinlenmeye  bırakılır ve ipeğe sürülmeye hazır hale gelir. Emisyon ve diazonun karışımı kesinlikle tahta veya plastik çubukla yapılmalıdır. Bu emisyonun özelliği çok ince keskin hatlar alınabilmesi ve emisyon sürüldükten sonra ışık görmediği süre boyunca bir gün veya iki gün kalıp çekme olanağı sağlar. Rengi mavidir.

Serigrafi Emisyonu Diazonu

Suya dayanıklı bir serigrafi emisyonudur. Su içeren mürekkepler ile özellikle su esaslı tekstil mürekkeplerinde yapılan baskılarda kullanılır. Kalın sürülebilen kıvamlı yüksek viskosteli bir şablon emisyonudur. Ara kurutma yapmadan da kullanılabilir. Diazoludur. Emisyondan ayrıca verilen diazo toz veya sıcak suyla eriyik haline getirilerek eriyinceye kadar karıştırılır, en az 3-4 saat dinlenmeye  bırakılır ve ipeğe sürülmeye hazır hale gelir. Emisyon ve diazonun karışımı kesinlikle tahta veya plastik çubukla yapılmalıdır. Bu emisyonun özelliği çok ince keskin hatlar alınabilmesi ve emisyon sürüldükten sonra ışık görmediği süre boyunca bir gün veya iki gün kalıp çekme olanağı sağlar. Mavi , yeşil ve mor seçenekleri mevcuttur.

Yüksek Kalıp Emisyonu

 

Suya dayanıklı bir serigrafi emisyonudur. Su içeren mürekkepler ile özellikle su esaslı tekstil mürekkeplerinde yapılan baskılarda kullanılır. Kalın sürülebilen kıvamlı yüksek viskosteli bir şablon emisyonudur. Ara kurutma yapmadan da kullanılabilir. Diazoludur. Bu emisyonun özelliği çok ince keskin hatlar alınabilmesi ve emisyon sürüldükten sonra ışık görmediği süre boyunca bir gün veya iki gün kalıp çekme olanağı sağlar. Rengi mavidir. Yüksek hatlı baskı alınabilme özelliği vardır.

Serigrafi Emisyon Haznesi

Tıkla Paylaş !